foto

LivøFerie 2012

Tilmeldingen til LivøFerie 2012 er åben.

Læs alt om sommerlejren og meld dig til her: livo.sfof.dk

Nyt fra "Folkeoplysning for forandring"

Projekt "Folkeoplysning for forandring" er et SFOF projekt, som vil formidle viden om Uganda og samtidig fundraise til den ugandiske hjælpeorganisation Hands of Hopes projekter i den østlige del af landet. Vi samarbejder blandt andet med basketballklubben Falcon og med Dansk Folkeoplysnings Samråd om projektet.

Hands of Hope arbejder med at oplyse især kvinder om forebyggelse af nogle af Ugandas store dræbere: Livmoderhalskræft, hiv/AIDS - og fødsler, som hvert år koster mange kvinder og spædbørn livet.

undervisning

Frivillige fra Hands of Hope underviser lokale jordemødre i bedre hygiejne under fødsler - det øger overlevelseschancerne for både mor og barn betydeligt.

Samtidig arbejder Hands of Hope med at støtte unge, som enten er forældreløse eller kommer fra ekstremt fattig baggrund. Organisationen står blandt andet bag to skoler og har nu også startet en basketballklub for unge. Den skal inspirere de unge til at komme i form og derigennem give dem selvtillid og mod på at få et arbejde eller en uddannelse.

Det er de aktiviteter, som SFOF gerne vil hjælpe med og oplyse om.

Læs mere om projektet her.

Projektet, som er startet i januar og løber frem til og med 2013, begynder nu at tage form:

  • Projektet har fået en blog, hvor du kan følge med i, hvordan det går (bloggen er på engelsk, fordi det er et internationalt projekt).
  • I februar måned tager en af vores frivillige - Jones - til Uganda, hvor han i to uger skal være træner for Hands of Hopes basketball
  • Jones har også taget initiativ til to indsamlinger:
     - I området er der ikke altid adgang til rent vand og Jones samler nu penge ind til at købe rent vand til de unge fra basketballklubben, så de undgår sygdomme. Alle bidrag - store som små - er velkomne!
    - Baskettræningen foregår under primitive forhold og derfor samler Jones uniformer, brugte sko og basketbolde til at tage med derned. Har du noget du vil donere? Så send en mail til sfof@sfof.dk!
    26. januar kan du høre Jones fortælle om projektet på DK4
    - det er kl. 19.00.
  • Til marts kommer direktøren for Hands of Hope, Phibby Otaala til Danmark på invitation fra SFOF. Den 22. marts kl. 18.00 fortæller hun her på Blegdamsvej i SFOFs lokaler om sit arbejde i Hands of Hope og alle er velkomne til at komme og lytte med. Nærmere oplysninger følger snart, men sæt allerede nu kryds i kalenderen - og læs mere om Phibby her.
  • Sammen med Hands of Hope arbejder vi på at producere en lille film om de 12 projekter, som Hands of Hope arbejder med.

 

26. januar 2012, Administrator

Blegdamsvej 24 A, 2200 København N, 35 35 84 64, sfof@sfof.dk, tirs/ons 10-14, tors 10-16